Kategórie

Odber noviniek

Čistenie filtra pevných častí 2

Filter pevných častíc sa nazýva DPF filter prípadne FAP filter (Francúzskych vozidiel). Jeho úlohou je zachytávať pevné častice sadzí vo výfukovom systéme vozidla.

DPF filter funguje tak, že sa tieto častice hromadia v priestore jemného keramického sitka a pri dlhšej jazde (cca 50 km) mimo mesto prehoria.

Prehorenie sa nazýva regenerácia/obnovenie filtra pevných častíc.  Časom sa však DPF filter tak či tak upchá.

Mnoho ľudí sa uchyľuje k takzvanému čisteniu filtra pevných častíc. Čistenie sa najčastejšie robí pomocou tzv. preplachu. Pri tejto metóde je nutné DPF filter vymontovať z vozidla. V prípade, že má zložitejší tvar , je nutné z neho časť zrezať tak,  aby bol prístup ku keramickému sitku. Pri rezaní treba dať pozor a vybrať si takú časť, aby nedošlo k prerezaniu sitka.

Potom je nutné opačný koniec DPF filtra zaslepiť  a až tak naliať chemický roztok/rozpúšťadlo.  Množstvo naliateho roztoku závisí od objemu filtra (jeho veľkosti). Cena za roztok sa obvykle pohybuje cca 20 EUR/liter. Je možné že spotrebujete 3-7 litrov.

Celý roztok sa nechá 24 hodín pôsobiť a potom nasleduje preplach. Filter sa vystrieka najlepšie tlakom horúcej vody/wapkou. Tento preplach treba robiť veľmi dôsledne, nakoľko jemné sitko je plné drobných otvorov, v ktorých môžu byť usadené sadze. Taktiež treba myslieť na to, že tlak vody dokáže sitko mechanicky poškodiť alebo úplne zničiť.

Pri tomto spôsobe čistenia nikdy nie je garancia, že sa to podarí spraviť na 100%. Vždy je tu riziko, že v priestore jemnej keramickej mriežky zostanú usadené sadze.

Cena za takéto čistenie sa pohybuje obvykle v rozmedzí cca 150-300 EUR aj s prácou mechanika. Treba sa vždy dobre zvážiť,  či sa vám to oplatí, nakoľko ceny nových filtrov pevných častíc začínajú na úrovni cca 300 EUR.

Dátum: 23.11.2014 Comment0 Views: 3031 Posted on: Blog

Post related products

Moduly, platobné brány, preklady a služby pre PrestaShop

PrestaShop Addons, Payment gateways and Services

Moduly, platobné brány a preklady pre PrestaShop

Tvorba e-shopov a webových stránok

Internetové stránky a e-shopy

Depeche Mode Shop